![]() |
Máte záujem o tento produkt ?žiadosť o cenovú kalkuláciu |
si získavajú čoraz viac priaznivcov v strednej Európe, ktorí sa pre ich výstavbu rozhodujú z rôznych príčin. Jednou z nich je možnosť zväčšenia obytného priestoru, úprava či zvýraznenie architektúry rodinného domu a v neposlednom rade aj možnosť preniesť si kus prírody do vlastného obydlia. Pôvodným zámerom ich budovania bolo však vytvorenie samostatného priestoru, vhodného na pestovanie exotických teplomilných rastlín v cudzom klimatickom prostredí.
Móda zimných záhrad k nám prišla z daždivého Anglicka, kde sa ich obľúbenosť traduje až niekoľko desaťročí. Veď čo už môže byť príjemnejšie ako posedenie pri šálke čaju alebo káve v príjemne vyhriatej presklenej miestnosti plnej zelene a sledovanie kvapiek dažďa či poletujúcich vločiek snehu za oknom?
Pokiaľ sa budete vážne zamýšľať nad vybudovaním zimnej záhrady vo vlastnom dome, budete musieť zvážiť, či vám ide o zabezpečenie ďalšieho vykurovaného priestoru alebo sa uskromníte s neobytnou miestnosťou, ktorá zostane v zime chladná. Od odpovede na túto otázku sa bude odvíjať výška vstupných investícií. Nevykurovaná zimná záhrada, poslúži v zimnom období na prezimovanie okrasných rastlín a na pasívne temperovanie domu. Náklady na jej výstavbu sú omnoho nižšie ako náklady na vykurovanú zimnú záhradu, pretože na jej realizáciu postačí využiť obyčajné izolačné dvojsklo. Vykurovanú zimnú záhradu však môžete obývať celoročne a plní tak nielen estetickú a úžitkovú funkciu ale zväčší a skvalitní váš životný priestor. Moderné stavebníctvo kvalifikuje teplotný medzi priestor zimnej záhrady ako vykurovaný presklený priestor, ktorý je zakomponovaný do jadra domu alebo sa nachádza pred jeho jadrom. Jeho obalovú konštrukciu tvorí presklený systém z bezpečnostného skla o hrúbke 4-10 mm s dutinou o hrúbke 12-21 mm.
Sklo je schopné prepustiť z exteriéru do interiéru krátkovlnné infračervené slnečné žiarenie, ktoré sa pri tomto prechode mení na dlhovlnné, pričom sa z neho uvoľňuje teplotná energia. Energia sa následne dokáže akumulovať v podlahe a stenách, čiže v masívnych častiach konštrukcie. Z nich potom vyžaruje teplo spätne do priestoru. Obytný priestor sa však často dokáže vyhriať až na teploty okolo 65 – 70°C, čo je škodlivé tak pre rastliny a nábytok ako i pre samotného človeka. Úlohou kvalitnej zimnej záhrady je teda zabezpečenie požadovanej tepelnej pohody v jej priestore. Tú je možno vytvoriť len dokonalou funkčnosťou použitých stavebných ale aj technických prvkov. Technické prvky musia medzi sebou komunikovať a spolupracovať, pretože sa musia postarať o regulované odvetrávanie a nasávanie čerstvého vzduchu. V lete zabezpečiť tienenie sklených plôch a v zime pravidelné ofukovanie sklenených kolmých stien, aby sa nemali tendenciu rosiť.
Teplotné pomery v zimnej záhrade sú okrem od vlastností konštrukčného systému závislé aj od kvality jej zasklenia.
Tak ako sa počas roku mení dráha Slnka, mení sa aj uhol dopadu jeho lúčov. V lete stojí Slnko na oblohe kolmejšie a tak lúče dopadajú počas dňa do zimnej záhrady cez jej strechu. V zime je zase dopad slnečných lúčov sústredený viac na jej kolmé steny. V lete má slnečné žiarenie väčšiu intenzitu a jeho tepelné zisky sú v podstate zbytočné, ale v zime, naopak, sú veľkým prínosom v energetickej bilancii domu. Nakoľko plochy obvodových stien a strechy sú presklené, je sklo najdôležitejším prvkom zimnej záhrady.
Jeho vlastnosti určujú v prvom rade svetelná priepustnosť označovaná písmenom E, ďalej súčiniteľ prechodu tepla – U, ktorý charakterizuje tepelno-izolačné vlastnosti skla a v neposlednom rade aj priestupnosť UV žiarenia, ktorá je označovaná písmenom G. Čím vyššie tepelnú priestupnosť sklo má, tým väčšou mierou sa na vyhrievaní priestoru podieľa práve slnko, čo je využiteľné práve počas zimných mesiacov. Ak je tepelná priestupnosť skla nižšia, automaticky je nižšia aj priestupnosť UV žiarenia. V tejto závislosti má sklo síce lepšie izolačné vlastnosti, ale interiér zimnej záhrady sa potom prehrieva omnoho menej. Na trhu ešte neexistuje sklo, ktoré by bolo na realizáciu zimných záhrad ideálne, pretože nedokáže spĺňať letné a zimné požiadavky naraz. K návrhu zasklenia zimnej záhrady je teda potrebné pristupovať v každom prípade individuálne.
Pri výbere presklenia sa naskytuje aj otázka, či bude interiér zimnej záhrady obývaný a vykurovaný aj cez zimu. Ak nie, na jej zasklenie sa dá použiť aj obyčajne izolačné dvojsklo. V prípade, že bude zimná záhrada využívaná na pobyt členov rodiny alebo prezimovanie teplomilných rastlín, je na jej realizáciu potrebné použiť izolačné trojsklo.
U moderných skiel je medzera medzi dvojsklami vyplnená ušľachtilým plynom, ako napr. argónom alebo kryptónom, ktoré sú ťažšie ako vzduch. Ich vplyvom sa naruší cirkulácia vzduchu v spomínanom medzipriestore. Tým sa spomalí výmena tepla medzi vnútornou a vonkajšou tabuľou. Na zasklenie obývaných zimných záhrad sa používajú aj dvojité a trojité polykarbonátové a akrylátové dosky, nazývané tiež plexisklo. Výhodou plexiskla je jeho schopnosť brzdiť nárast teploty v interiéri. Redukovať ju dokáže až na hranicu 40 %, na druhej strane, jeho nevýhodou je zhoršená priehľadnosť stien. Použitie plexiskla tak nájde uplatnenie hlavne na miestach, kde je potrebné zabrániť výhľadu do záhrady, napr. na strane susedného domu.
Na stavbu zimných záhrad sa využívajú špeciálne sklá, ktoré majú na vonkajšej alebo vnútornej strane nanesenú veľmi tenkú kovovú vrstvu. Úlohou tejto vrstvy je odrážať prebytočné žiarenie, prepúšťať slnečnú energiu do interiéru a zabrániť jej spätným únikom. Izolačné sklá použité na realizáciu striech zimných záhrad musia byť bezpečnostné a dimenzované tak, aby v prípade ich náhodného rozbitia nehrozilo poranenie osôb.
Zabráňme roseniu skiel v zimnej záhrade
V chladných dňoch na presklených stenách zimných záhrad často kondenzuje para, niekedy dokonca do takej miery, že sa na tabuliach zráža a tvoria sa na nich kvapky vody. Príčinou tohto javu býva nekvalitné zaklenie alebo zlý systém kúrenia. Ak je miestnosť vykurovaná na 20° C a vlhkosť vzduchu sa v nej pohybuje okolo 60%, kondenzuje para na jednoduchom skle už pri poklese vonkajších teplôt na 9 °C, pri starších izolačných oknách pri –2 °C. Na kvalitnom izolačnom dvojskle vyplnenom vzduchom, kondenzuje para pri rovnakých podmienkach až pri teplote –16 °C a pri dvojskle, ktorého medzeru vypĺňa vzácny plyn až pri vonkajšej teplote –26°C. Aby sa aj v starších zimných záhradách zabránilo tomuto neželanému efektu, odporúčajú odborníci namontovať pozdĺž sklenených stien výhrevné, najlepšie podlahové konvektory. Teplo, ktoré do interiéru vyžarujú vytvorí clonu, ktorá zabráni zrážaniu ohriateho vzduchu na príliš studenom skle.
Konštrukcia zimných záhrad
Zdalo by sa, že najstarším materiálom používaným na výstavbu konštrukcií zimnej záhrady, do ktorých sú osadzované sklené steny, je drevo. Nie je to však pravda. V tomto prípade poprednú úlohu, inak všadeprítomného dreva, nahradila oceľ. Príčinou jej častého využitia na realizáciu zimných záhrad boli jej vynikajúce fyzikálne vlastnosti, medzi ktoré patria v prvom rade jej tvarovateľnosť a variabilnosť. Jej nevýhodou je pravidelná potreba povrchovej úpravy. V každom prípade je však práve kov dodnes ideálnym konštrukčným materiálom a to najmä pri výstavbe zimných záhrad väčších rozmerov.
Pokiaľ sa na realizáciu využíva drevo, konštrukčnými prvkami sú minimálne trojvrstvové lamely. Takéto lamely sú dostatočne tuhé na to, aby zniesli tiaž výplní stien i strechy a nepodľahli deformácii, pretože u väčšiny stavieb je konštrukcia samonosná. Do stien takejto konštrukcie je možné osadiť posuvné alebo lamelové dvere a všetky typy okien. Pokiaľ ide o samonosnú konštrukciu, nie je problémom umožniť aj otváranie jednej celej steny. Výhodou dreva, oproti iným používaným materiálom je jeho nízka tepelná rozťažnosť. Použité drevo musí byť, kvôli vlhkostných podmienkam v záhrade, impregnované konzervačnou farebnou suspenziou a na jeho povrch musí byť nanesená hrubá vrstva lazúry, ktorá je pružná a preto sa nelúpe a nepraská. Takto opracovaný materiál si dlho zachová prírodnú kresbu svojho dreva a je schopný bez problémov odolávať vonkajším poveternostným vplyvom. Obnovovať lazúru sa odporúča približne raz za 8-10 rokov. Okrem príjemného vzhľadu má drevo veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Na výstavbu zimných záhrad sa najčastejšie používa smrekové a borovicové drevo, tí solventnejší sa môžu rozhodnúť aj pre o niečo drahšie drevo dubové.
Ďalším z materiálov, ktorý sa využíva na výstavbu zimných záhrad je plast, ktorý je však, podobne ako drevo, určený len na výstavbu menších priestorov. Plast a drevo majú podobné izolačné vlastnosti. Napriek použitiu vystužených profilov je jeho využitie obmedzené podľa požadovaného objemu budovaného priestoru. Plastové konštrukcie sú však v porovnaní s drevenými tenšie, elegantnejšie a ich najväčšou výhodou je potreba takmer nulovej údržby. Plast totiž nie je potrebné povrchovo upravovať a navyše ho možno zakúpiť v rôznych farebných úpravách. Podobne ako pri drevených zimných záhradách, aj v prípade plastových je možné pri stavbe využiť všetky druhy otváravých alebo posuvných okien a dverí tak ako aj pevných zasklení.
Ako sme už na začiatku uviedli, optimálnym materiálom na výstavbu zimných záhrad je kov, pri ktorom nehrozí žiadne obmedzenie zo stránky ich objemu. V minulosti sa konštrukcie často vyrábali z ocele, ktorá je pomerne lacná, ale jej nevýhodou bola veľká tepelná vodivosť a aj pomerne vysoká hmotnosť. V súčasnosti je najvyužívanejším materiálom hliník, ktorý sa dá pomerne jednoducho opracovať a tvarovať a tak je z neho možno vytvárať aj veľmi zložité tvary. Možnosť jeho povrchových úprav dovoľuje buď zdôrazniť jeho materiálovú podstatu alebo jeho povrch dofarbiť a zladiť s ostatnými materiálmi. Hliník je kov, ktorý, či už s povrchovou úpravou alebo bez nej, má aj bez akejkoľvek údržby dlhú životnosť. Spomínané materiály sa dajú medzi sebou aj vhodne kombinovať. Vhodné kombinácie tvoria drevo - plastové systémy alebo drevo - hliníkové. Takéto konštrukcie tvorí z vnútra dobre izolujúce drevo a z vonkajšej strany poveternostným vplyvom odolávajúci plast alebo hliník.
Na vybudovanie konštrukcie zimnej záhrady môžu ako materiál poslúžiť aj pozinkovaný plech, termicky oddelené hliníkové profily, oceľové rúrky s plastovým povrchom alebo viackomorové profily z polymérov. Ich cena je však v porovnaní s klasickými materiálmi podstatne vyššia.
Záhrada v dome
Je veľmi príjemné, ak má dom, či byt spojenie s prírodou. Navodzuje to atmosféru výnimočnosti a má aj upokojujúci účinok. Spojenie s prírodou môžeme napríklad i len naznačiť – hoci i veľkými kvetináčmi so stále zelenými rastlinami pri vchodových dverách. Oveľa zaujímavejšie však je, ak máme k dispozícii – zimnú záhradu, presklené átrium, či celoročne obytnú terasu. Zelená farba je balzamom pre ľudskú dušu a upokojuje aj unavené oči a navyše, ak pristupujeme k zimnej záhrade aj po praktickej stránke, rastliny nám môžu okysličovať vzduch a zachytávať prach a nečistoty. Celoročne obývateľnú terasu, balkón, verandu, alebo zimnú záhradu môžeme využívať okrem iného aj ako priestory na stolovanie a uprostred zelene nájdeme aj vhodný kútik na oddych a relax. Presklená zimná záhrada má však svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane nám poskytne možnosti posedenia uprostred zelene aj vtedy, ak je vonku nepríjemne a sychravo, na druhej strane pod sklom však pri slnečnom svite vznikajú privysoké teploty. Preto je vhodné, ak je zimná záhrada situovaná tak, aby na ňu slnečné lúče podľa možnosti v lete dopadali čo najmenej, v zime ich môže byť trocha viac. Nemala by byť obrátená výlučne na južnú stranu, alebo ak áno, v tom prípade nám dobrú službu urobí košatý strom, zasadený pred ňou, ktorý v lete lúče zachytí a v zime cez bezlistú korunu slnko presvitá a zimnú záhradu vyhrieva. Ak akurát nemáme košatý strom poruke, alebo ak je ešte príliš nízky na to, aby vrhal dostatočné množstvo tieňa musíme si pomôcť rôznymi spôsobmi zatienenia, alebo vysadením odolných popínavých rastlín na okraj zimnej záhrady tak, aby nám poslúžili ako tienidlo.
Do zimnej záhrady nemusíme umiestniť iba rastliny ak je dostatočne priestranná, môžeme tu situovať aj neveľké jazierko z plastu – na to by sme však mali pamätať už pri samotnej výstavbe a nechať si naň vyhĺbiť otvor. Ak je zimná záhrada menšia a my predsa len túžime po vodnej hladine, môžeme našu požiadavku vyriešiť pomocou prenosných ozdobných menších nádob, alebo izbovou fontánou, ktorá bude spolu s rastlinami zvlhčovať vzduch. Akvárium nie je do presvetlenej zimnej záhrady príliš vhodné, pretože množstvo svetla, ktoré sem prúdi vyvoláva nežiadúci zvýšený rast rias v presklenej nádobe.
Tipy a triky v zimnej záhrade
Niekoľko užitočných rád pre budúcich majiteľov zimných záhrad
Pri použití izolačného skla nešetrite. Optimálnym riešením sú izolačné dvojsklá. Izolačné trojsklá majú síce vyššie izolačné parametre, ale prepúšťajú už iba 50% slnečného žiarenia čo nestačí v zime na dostatočné vyhriatie priestoru
Presklenie stropu musí byť vyriešené pomocou bezpečnostného skla, aby padajúce črepiny nemohli nikoho zraniť
Použitie skla s úpravou uľahčuje údržbu skla, pretože na ňom neostávajú častice prachu a aj dažďová voda sa skotúľa oveľa rýchlejšie ako z bežného skla. Treba však rátať s vyššou cenou. Ideálnym nábytkom pre tieto priestory je rattan, ale oveľa praktickejšia (ale aj drahšia) je jeho dokonalá a veľmi odolná napodobenina z plastu. Skvelú atmosféru letných večerov môže navodiť použitie záhradného osvetlenia namiesto klasických interiérových lámp
Ak máte chuť, môžete si dať nainštalovať do zimnej záhrady dokonca aj krb, či kachľovú pec, ktorá sa môže stať jej dominantou. Pozor však na to, aby ste rastliny neumiestnili príliš blízko horúcej plochy
Krásnymi spoločníkmi v zimných záhradách sú orchideí – predovšetkým novo vyšľachtené odrody Phalaenopsisu sú nenáročné na ošetrovanie a môžu kvinúť počas celého roka.
Leto po celý rok
Plánujete zimnú záhradu? Máte takmer neobmedzené možnosti!
Predovšetkým ale musíte mať predstavu o tom, aký tvar, alebo pôdorys by mala sklená stavba mať. Ako veľmi by ste ju chceli mať zasadenú do vnútra domu, alebo naopak, vystrčenú von, či bude spojovať viacero miestností, alebo bude mať iba jeden, prípadne dva vchody a podobne. Dôležitá je aj samotná veľkosť zimnej záhrady, pretože tá priamo ovplyvňuje jej cenu.
Správne zatienenie zimnej záhrady
Zimné záhrady sa medzi majiteľmi rodinných domov tešia stále väčšej obľube. Ich rôznorodé prevedenia umožňujú ich dodatočnú dostavbu aj na balkónoch a terasách. Dôležité je okrem bezchybného naplánovania a výstavby zimnej záhrady, myslieť aj na jej správne zatienenie. Cez veľkú sklenenú plochu, ktorá neumožňuje prúdenie vzduchu, sa totiž vzduch v miestnosti, a to nielen počas letných mesiacov, môže ohriať na veľmi vysoké hodnoty. Ako najvhodnejší druh tienenia sa doporučujú hlavne markízy, ktoré nám umožňujú zatieniť zimnú záhradu zvnútra alebo zvonku. Vonkajšie zatienenie má tú výhodu, že bráni slnečným lúčom aby prechádzali sklom a tak v porovnaní s vonkajšími markízami efektívnejšie zabraňuje nadmerného otepleniu vzduchu v miestnosti.
Ťažkosti však môžu nastať pri neodbornom plánovaní, či dodatočnej inštalácii markíz. Ide o okná. Tie sa totiž spravidla na zimných záhradách otvárajú v smere do hora, čo by pri markízach nainštalovaných na ich strechách, spôsobovalo značné problémy pri vetraní.
Ďalšou nevýhodou je sťažený prístup pri ich čistení, čomu však môžeme predísť vhodnou kúpou markízy, vyrobenej zo samočistiaceho materiálu.
Pri vnútorných markízach môžete problém čistenia jednoducho vynechať. Takisto odpadá aj problém s otvorenými oknami, ktoré môžu byť otvorené aj pri zatiahnutej markíze.
Problémom, i napriek reflexným materiálom markíz, ktoré odrážajú slnečné žiarenie, však i naďalej zostáva horúčava vznikajúca medzi samotnou markízou a presklením stropu zimnej záhrady.
Ďalšou možnosťou je použitie vertikálnych markíz. Odporúča sa najmä vtedy ak je aj spojovacia stena zimnej záhrady a domu z väčšej časti presklená. V tomto prípade je však vhodné uvažovať o automatizácii otvárania a zatvárania markíz v závislosti od slnečného žiarenia.
Zimná záhrada a jej tienenie
Keďže je zimná záhrada presklený priestor, ktorý je, pokiaľ je orientovaný smerom na slnko, vystavovaný jeho lúčom v lete takmer celý deň. Teploty v ňom teda výrazne prevyšujú priemerné teploty v ostatných bytových priestoroch. Vetranie je jedným z prostriedkov, ktorými sa dá klíma v zimnej záhrade regulovať. Okrem správneho vetrania je však potrebné myslieť aj na afektívny tieniaci systém. Nábytku, niektorým bytovým doplnkom - tak ako i rastlinám, by totiž silné slnečné žiarenie mohlo uškodiť. Drevo totiž pod jeho vplyvom často stráca farbu, podobne ako koberce alebo dekoračné látky, na kvetoch listov sa často tvoria hnedé škvrny.
Účinná kombinácia vetrania a tienenia by mala v zimnej záhrade udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu od 40 do maximálne 65 % a teplota v nej by mala dosahovať približne 18-23°C. Správne je, ak rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty vzduchu zároveň neprekročí 5°C.
Pri voľbe ideálneho zatienenia našej zimnej záhrady si môžeme vybrať medzi dvoma spôsobmi a to vonkajším a vnútorným tienením. Obe možnosti majú svoje pre, ale aj proti. Slnečná clona, ktorá je namontovaná zo strany exteriéru, je omnoho účinnejšia ako vnútorná, pocit väčšej útulnosti interiéru nám však poskytne práve vnútorné tienenie v podobe zácloniek, závesov či baldachýnov. Žiaľ, mnoho z nich na dostatočné tienenie nepostačuje a preto je dobré obe možnosti tienenia medzi sebou kombinovať. Vyhovujúcejším typom vnútorného tienenia sú vnútorné vertikálne alebo horizontálne žalúzie. Ani tie však pri prenikaní slnečných lúčov nedosahujú až taký efekt ako predokenné rolety, ale v porovnaní so žalúziami používanými v exteriéri sú omnoho lacnejšie. Vnútorné zatienenie je chránené pred znečistením a vplyvmi počasia a počas chladných mesiacov sa dá využiť ako dodatočná izolácia interiéru. Pokiaľ sa však v zimnej záhrade nachádza veľa nábytku alebo zelene umiestnenej popri sklenených stenách, môže to sťažovať prístup k tieniacim systémom. V takýchto pomeroch je teda jednoznačne výhodnejšie vonkajšie tienenie. Jeho možnosti sú rovnaké ako pri tienení bežných okien – od jednoduchých exteriérových roliet a žalúzií až po systémy výsuvných markíz a slnolamov. Markízy a slnolamy sa postarajú o najdôležitejšiu časť tienenia, pretože práve v lete podstatná časť slnečných lúčov dopadá práve cez strechu. Slnolamy sú pevné systémy, pri ktorých sa množstvo prechádzajúceho svetla reguluje natáčaním lamiel. Fasádové markízy sú výsuvné zariadenia, vhodné pre zvislé steny a strechy so sklonom nad 30°, ktoré sa dajú zrolovať pomocou hriadele. Mnohé z nich sú už dnes vybavené elektromotorom. Tie kvalitné majú dokonca zabudovaný senzor reagujúci na silu vetra alebo dážď, na základe jeho impulzu sa spustí mechanizmus ich navíjania.
Často sa tak dá predísť zbytočnému poškodeniu vonkajšieho tienenia, ktorý nepatrí práve medzi najlacnejšie a často predstavuje podstatnú časť nákladov vyložených na realizáciu zimnej záhrady.
Na ochranu kolmých stien dobre poslúžia aj spomínané vonkajšie rolety alebo žalúzie, ktorých niektoré typy sa dajú namontovať aj na oblé konštrukcie. Skutočne kvalitné žalúzie dokážu zachytiť až 80 % slnečného žiarenia, ktoré dopadá na sklo. Výhodou je aj efekt, ktorý vznikne medzi žalúziou alebo roletou a sklom. Vytvorí sa pri ňom vzduchový vankúš, ktorý navyše slúži ako dodatočná izolácia.
Plánovanie zimnej záhrady
1. Minimálna plocha obytnej zimnej záhrady predstavuje 10 m2 a jej hĺbka by mala dosahovať aspoň 2,5 m. Optimálna svetlá výška by mala predstavovať 2,2 m.
2. Ak nie ste vyznávačom chutných raňajok v lúčoch jarného či letného slnka, ale si jeho teplo túžite vychutnávať počas celého dňa, orientujte svoju zimnú záhradu, pokiaľ vám to dispozičné riešenie dovolí, smerom na juh.
3. Zimná záhrada by mala byť dostatočne oddelená od ostatných obytných častí domu, aby vlhkosť a teplo neovplyvňovali aj klímu v jeho interiéri.
4. Do zimnej záhrady sa hodí viac dlažba ako drevená alebo betónová podlaha. Dlažba totiž ideálne akumuluje teplo.
5. Ak chcete zimnú záhradu užívať celoročne, dajte prednosť uzavretej streche s primeraným množstvom strešných okien. Rovná sklenená strecha prepúšťa v lete príliš veľa tepla a v zime, opačne, príliš málo.
Najpraktickejším riešením pre začiatok býva listovanie v katalógoch dodávateľov presklení a konštrukcií zimných záhrad a porovnávanie cenovej relácie. Vyberte si napríklad tvar a veľkosť modelu, ktorý ako – tak ladí s vašimi predstavami a porovnajte ponuky jednotlivých firiem. Nezabudnite si overiť, či je v cene zarátaná napríklad aj doprava, montáž a DPH.
Pokiaľ je zimná záhrada menšia ako 24 metrov štvorcových, stačí si pri jej dodatočnej stavbe splniť iba ohlasovaciu povinnosť, ak tento rozmer presahuje, je potrebné stavebné povolenie. V súčasnosti poskytuje trh v zásade tri druhy materiálov, z ktorých môže byť konštrukcia zimnej záhrady zhotovená. Plast je najlacnejší, jeho nosnosť je ale pomerne nízka a dá sa použiť iba na menšie zimné záhrady, pokiaľ sa nevystuží dodatočnými nosníkmi. Biele plastové rámy sa rýchlo zašpinia, ale na druhej strane údržba je jednoduchá a ľahko sa čistí.
Drevené konštrukcie sú síce obľúbenejšie, pretože drevo je pekný prírodný materiál a má dobré izolačné vlastnosti. Treba si však dávať pozor, aby drevo, ktoré bolo na konštrukciu použité bolo dostatočne suché, inak sa začne krútiť. Na druhej strane sa z dreva nedajú zhotovovať subtílnejšie konštrukcie a jeho ošetrovanie je pomerne náročné a cenové relácie sú vyššie ako pri plastových profiloch.
Medzi špičku na trhu patria hliníkové profily, tie sú však cenovo náročné, na druhej strane je to stály a odolný materiál, ľahko sa s ním manipuluje a nevyžaduje si prakticky žiadnu ďalšiu údržbu. Horšie je to s jeho tepelnoizolačnými vlastnosťami, takže dobrá izolácia a temperovanie zimnej záhrady patrí v tomto prípade medzi naše ďalšie výdavky.
Aj pri výbere vhodnej podlahy do zimnej záhrady musíme zvážiť niekoľko možností. Drevené podlahy sú vysoko estetické, príjemne sa po nich chodí, udržujú teplo a v lete nie sú príliš vyhriate. Na druhej strane drevo horšie odoláva vlhkosti, ktorej sa zrejme v miestnosti, kde chceme pestovať kvety nevyhneme, drevené povrchy sú mäkké a tvoria sa v nich jamky po nožičkách ťažšieho nábytku a navyše pod drevenú podlahu nemôžeme umiestniť podlahové kúrenie.
Dlažba pôsobí síce chladno, ale ak ju vyberieme v nejakej príjemnej teplej farbe, môžeme optický dojem vylepšiť a je vynikajúcim riešením ak sú pre nás kvety v zimnej záhrade na prvom mieste. Prírodný kameň, alebo dosky z vymývanej betónovej dlažby sú vhodné iba do nevykurovaných priestorov, pretože sa nedajú dobre odizolovať a navyše, časom sa bez dostatočne spevneného podkladu môžu začať prepadať. Na druhej strane ich môžeme použiť aj do zimnej záhrady, v ktorej, podobne ako v skleníku chceme mať možnosť „hrabať“ sa aj v zimnom období v „živých“ záhonoch a nie iba v črepníkoch.
Plánujete stavať zimnú záhradu?--
Len málokto z nás netúži po presklenom útulnom a teplom priestore, ktorý nám poskytuje nielen miesto na prezimovanie rastlín, ale aj fascinujúci pohľad do exteriéru. Ak premýšľate nad vybudovaním takéhoto priestoru, musíte poznať niekoľko kritérií, ktoré by plánovaná stavba mala spĺňať.
Niektorí stavební odborníci tvrdia, že zimná záhrada sa nemusí postaviť súčasne s domom. Vhodnejšie dokonca je, ak sa záhrada postaví v miernom časovom odstupe od dokončenia hlavnej stavby a to najmä v prípade, že sa jedná o stavbu domu murovaného. Takmer každá novostavba sa totiž najprv potrebuje zbaviť vlhkosti. Iní architekti považujú za správne riešenie zimnej záhrady priamo v projekte domu, pretože sa ľahšie zakomponuje do architektonického riešenia. V projektovej fáze je totiž jednoduchšie riešiť aj technické súvislosti, akými sú napríklad prívod elektriny a vody, vykurovanie alebo vetranie.
Hlavným kritériom na správny výber miesta pre zimnú záhradu je orientácia domu na svetové strany a nadväznosť na riešenie jeho interiéru. Zimná záhrada by v našom klimatickom pásme mala byť orientovaná na juh, pretože práve táto orientácia dáva záhrade možnosť naakumulovať potrebné množstvo slnečnej energie. Ak by sme stavby zimnej záhrady orientovali na inú svetovú stranu, nedokázala by plniť svoj účel. Severná strana by síce zaručila nižšie teploty v interiéri a tak by sme nemuseli vyhadzovať peniaze za jej nákladné zatienenie. Takáto záhrada by sa však dala využívať skôr ako pracovňa alebo dokonca ateliér a slúžila by viac ako ochrana severných obvodových konštrukcií pred pôsobením klimatických zmien. Východná orientácia by zase zaručila príjemnú atmosféru ráno, ale v neskorších poobedňajších hodinách by bola intenzita svetla veľmi nízka a teplota v interiéri by značne poklesla. Podobne tak nie je ideálne ani umiestnenie zimnej záhrady smerom na západ. Horúce letné poobedné slnko by mohlo dom prehriať, čo by mohlo spôsobovať vysoké teploty v miestnosti a tým ďalšie náklady určené pre nákup tieniacej techniky či odvetrávania.
Čo sa veľkosti zimnej záhrady týka, záleží samozrejme o nášho rozhodnutia a účelu, ktorý by mala spĺňať. Pokiaľ nechceme postaviť záhradu, ktorá je vhodná len na pestovanie kvetov, ale ju mienime využívať skutočne ako ďalšiu obytnú miestnosť, mala by mať veľkosť minimálne okolo 25 m 2. V každom prípade by však obývateľná zimná záhrada nemala byť menšia ako 10 m2 lepšie 15 m2, pretože ak si v nej chceme, napr. užívať príjemné raňajky, len pre stôl so stoličkami potrebujeme plochu približne 5-6 m2 . Aby sme do nej pohodlne uložili potrebný nábytok, alebo v nej vybudovali komunikačné terasy, mala by zimná záhrada byť rozhodne hlbšia ako 2,5 m. Pozor, príliš hlboká záhrada by v zimných mesiacoch mohla brániť svetlu prechádzajúcemu do obytných miestností.
Prechod do exteriéru záhrady by mal byť bezbariérový, čo znamená, že vodiace koľajničky dverí musia byť zapustené do podlahy. Ak namiesto posuvných dverí plánujete zabudovať dvere otváravé, je potrebné do podlahy zabudovať magnetické prahy. V tomto prípade však nezabudnite počítať s tým, že priestor pre otváranie dverí vám uberie časť z obytnej plochy záhrady. Veľkosť zimnej záhrady však môže byť ovplyvnená aj tvarom stien a strechy, ktoré samozrejme, ovplyvňujú aj jej vzhľad. Aby zimná záhrada plnila svoj účel, treba poznať a dodržať aj niekoľko fyzikálnych zásad. Sklenné obvodové steny by mali byť kolmé a to preto, že v letných mesiacoch na zem dopadajú slnečné lúče pod sklonom 60° a v zime pod sklonom približne 20°. Kolmé steny teda dovolia v zime takmer optimálne vyhrievať priestor a v tele zase odrazia veľkú časť lúčov, čím zabránia prehrievaniu interiéru. Strecha zimnej záhrady by mala byť šikmá so sklonom minimálne 10°, aby na nej nedochádzalo k zhromažďovaniu dažďovej vody a tým aj k zvýšenému usadzovaniu nečistôt. Pokiaľ však chcete, aby vaša zimná záhrada bola zrealizovaná skutočne kvalitne, mala by byť jej strecha odvodnená pomocou odkvapových žľabov, ktoré však svoj účel plnia pri sklone od 20°.
Inteligentná zimná záhrada
Výhody zimných záhrad dokážu oceniť najmä tí majitelia domov, ktorí si mohli dovoliť plnoautomatickú reguláciu všetkých technických prvkov v jej interiéri. Takúto reguláciu začali na stavebnom trhu propagovať najmä niektoré firmy prichádzajúce spoza hraníc. Špeciálny centrálny systém pozostáva z diaľkového ovládača a veľmi dôležitého článku - termostatu s teplomerom. Inteligentné zariadenie ďalej dokáže zabezpečiť ochranu pre pohľadmi z exteriéru ovládaním bočných žalúzií, ochranu pred priamymi lúčmi, ovládanie rolovania markíz a vonkajších žalúzií, otváranie a zatváranie okien, reguláciu vetranie a kúrenia. Celý systém slúži na vytvorenie želanej klímy v miestnosti. Vďaka prenosu príkazov vlnovou dĺžkou odpadá zabudavanie káblov a zbytočného technického vybavenie. Diaľkový ovládač zase dovoľuje obyvateľom domu meniť príkazy aj podľa momentálnej potreby.
Zelená zimná záhrada
Optimálna klíma celoročne obývateľnej zimnej záhrady by mala byť dostatočne vzdušná a teplota v nej by mala počas celého roka dosahovať hodnoty medzi 18 – 22°C pri nie príliš prehnanej vlhkosti. Takéto podmienky sú vhodné na pestovanie izbových kvetín v nádobách, ale ľahko v nich prezimujú aj orientálne rastliny, ktoré v letných mesiacoch pestujeme priamo na záhradách a na zimu ich odkladáme pred chladom. Pozor, v lete v zimnej záhrade prežijú len rastliny, ktoré sú schopné odolávať prudším slnečným lúčom.
Studená zimná záhrada by mala mať v zime ideálnu dennú teplotu okolo 10°C, v noci však musíme rátať s jej poklesom v extrémnejších podmienkach, aj do 5 °C. V takýchto podmienkach dokážu prezimovať citrusy, vždy zelené dreviny alebo aj niektoré menej náročné orientálne rastliny. Z jari sa v studenej zimnej záhrade bude dobre dariť typickým hľuzovitým a cibuľovitým rastlinám, ktoré tu môžu zimovať už od jesene.
Systémy zimných záhrad
Výhodou systémov zimných záhrad od firmy Milan Magula - MIMA je bohatý výber tvarov, pre jedinečné stvárnenie zimnej záhrady. Počas vývinu systému kládli projektanti dôraz nielen na estetickú stránku, ale aj na bohatý technický obsah. So zimnými záhradami firmy MIMA ponúkame plnohodnotné rozšírenie obytného priestoru, čo zvýši hodnotu Vášho domova. Stredobodom našej pozornosti je zákazník, preto sa snažíme dať za danú cenu maximálny technický obsah.
Celkový dojem zimnej záhrady
Pri zimnej záhrade sú dôležité nielen dokonale vypracované konštrukčné riešenia, ale aj dokonalý výzor, preto konštruktéri kládli veľký dôraz aj na vypracovanie detailov.
Vynechaním objemných nosných elementov dosahujeme väčšiu priehľadnosť, čo ešte stupňuje vystuženie nachádzajúce sa vo veľkej časti nad rovinou zasklenia. Konštrukcia strechy zimnej záhrady oproti konkurencii, nemá rušivý, dusivý dojem a nebude mať ani takzvaný priemyselný charakter. Pomúrnica tvorí druhú podstatnú časť zimnej záhrady. Špeciálne vyvinutá pomúrnica môže obsahovať aj kanály na odvádzanie vody, umožňuje vybudovanie strešnej konštrukcie pod uhlom 5° až 35°, ale v niektorých prípadoch uhol sklonu strešnej konštrukcie môže byť väčší aj od hodnoty 45°. Máme dobrú správu pre tých záujemcov, ktorí trvajú na využití prirodzených materiálov. Vnútornú časť konštrukcie je možné obložiť dreveným obkladom natretým na želanú farbu. Kryt vo vnútornej časti pomúrnice dosahuje požadovanú šírku, preto je možné aplikovať na túto časť napríklad dekoračné elementy, s čím sa dá oživiť a spríjemniť zimná záhrada. Dekoračné elementy sa pripájajú jednoduchým spôsobom na požadované miesto a takto sa konštrukcia zimnej záhrady dostane do harmónie s vnútorným vybavením.
Ochrana proti zatekaniu zimnej záhrady
Maximálnu priehľadnosť vieme zabezpečiť pomocou špeciálneho dizajnu väzníka a vystuženia nachádzajúceho sa väčšinou nad rovinou zasklenia, pričom dokonalé tesnenie zaručuje trojstupňová ochrana. Výsledkom kvalitných tesnení je dosiahnutie dokonalej a trvalej izolácie proti vode.
Špeciálne vytvorený väzník nielen zabraňuje vniknutiu zrážkovej vody do vnútra, ale aj odvádza kondenzovanú zrážku pary do odvodňovacej stoky.
Ochrana proti zatekaniu sa dosahuje nasadením presne prispôsobeného krytu na miesto spájania rôznych profilov.
Stavba konštrukcie zimnej záhrady
Pevnosť konštrukcie zabezpečujú špeciálne hliníkové profily obložené z vnútornej aj z vonkajšej strany z PVC. Vietor spôsobuje na náveternej strane zimnej záhrady plynule nahromadený tlak vzduchu. Pri vyrovnávaní tohto tlaku na bočných stenách vzniká sací efekt. Toto možno kompenzovať len veľmi pozorným navrhovaním, čím sa zabezpečí neporušiteľnosť zimnej záhrady a tým zabráni zatekaniu vody. Spojenie bočných stien a strechy je najkritickejšou časťou zimnej záhrady. Pre pevnosť a bezpečnosť konštrukcie sa zimné záhrady zhotovujú z extra silnej, extrudovanej hliníkovej pomúrnice.
Do systému patria strešné spojenia s rôzne nastaviteľným uhlom sklonu, alebo iné patentované prvky systému. Profil skleného trámu – zabezpečujúci základné vetranie – sa zhotovuje zabudovateľnými vetracími otvormi. Profily sú vhodné na osadenie zasklenia rôznej hrúbky. Zasklenie je prevedené rôznymi polykarbonátovými panelmi alebo sklom. Vďaka špeciálnemu vytváraniu polhrebeňa alebo hrebeňa sa veľmi ľahko realizujú aj zložité strešné formy.
V prípade vytvorenia strechy z uzlových bodov ľahká a jednoduchá montáž zabezpečujú individuálne spojovacie diely. Hliníkový profil trámu skla zabezpečuje aj druhotné odvádzanie vody. Zostavenie a montáž každej strešnej konštrukcie - vybraté z množstva konštrukčných možných dielov - prebieha veľkou pozornosťou, čo garantuje stabilitu a bezpečnosť celej konštrukcie.
Vetranie zimnej záhrady
V zimnej záhrade musí byť nezávisle od vonkajších vplyvov a od ročného obdobia príjemná atmosféra. V prípade zimných záhrad je tesnenie bočných stien takmer dokonalé a preto prirodzené prúdenie vzduchu skoro prestane fungovať, ktoré treba riešiť pomocou pravidelného vetrania. Strešná konštrukcia obsahuje veľmi bezpečný vetrací systém, tento systém zabezpečuje vetranie aj v prípade dlhšej neprítomnosti majiteľov alebo obyvateľov. S patentovaným vetracím systémom – zatvárateľné ventilačné otvory dodávané spolu so sieťkou proti hmyzu sa dá vyriešiť celoročné vetranie. Takto môžete predísť prehriatiu miestnosti v lete a v zime zabrániť nežiaducemu problému zarosenia a z toho vyplývajúce ďalšie nepríjemnosti ako napr. pleseň.
V zime sa dá regulovať množstvo prúdiaceho vzduchu čiastočným zatvorením ventilačných otvorov (takto možno zabrániť nadmernému ochladeniu miestnosti). Ventilačné otvory sú umiestnené značne nad výškou hlavy a preto ani stále vetranie nespôsobí neželaný prievan. Môžeme vetrať aj vo vlhkom a zahmlenom počasí, lebo sa pomocou oteplenia zníži relatívna vlhkosť prúdiaceho vzduchu do vnútra. So skrytými ventilmi v zimnej záhrade môžeme zabezpečiť stálu výmenu vzduchu a tak zvýšiť pocit komfortnosti. V lete s úplným otvorením ventilačných otvorov – priamo pod sklenenou konštrukciou strechy – vznikne prúd vzduchu, čo znižuje prehrievanie zimnej záhrady (toto riešenie je obzvlášť vhodné pri používaní vnútorných tienidiel, totiž zabraňuje vznik teplého vzduchového komína). Keď potrebujeme intenzívnejšie prúdenie vzduchu, treba použiť zvárané a zosilnené strešné okno z PVC. V základnej výbave sú strešné okná manuálne ovládateľné, ale na požiadanie je možné základnú výbavu rozšíriť, o okná otváracie pomocou prídavného motora, snímačom teploty, snímačom dažďa a diaľkovým ovládaním. Okrem skrytého ventilačného systému je možné zimnú záhradu vybaviť motorovým ventilačným systémom regulovaným pomocou termostatu. Pomocou tohto systému dosiahneme automatické prúdenie vzduchu. Samozrejme za intenzívneho slnečného svetla treba zohľadniť (južná, západná poloha) nasadenie skla odolného proti teplu, systém na tienenie, alebo aj klimatizačné zariadenie.
Zimné záhrady a ich odvetrávanie
V lete dosahujú denné teploty v našej zemepisnej šírke hranicu 30°C a vzduch vo vašej zimnej záhrade by sa poľahky mohol vyrovnať klíme v skleníku. Slnečné lúče totiž prechodom cez sklo dokážu vzduch v ich interiéri vyhriať aj na 60-70°C. Pri prechode sklom sa totiž krátkovlnné slnečné žiarenia mení na dlhovlnné, pričom sa uvoľňuje tepelná energia, ktorá sa naakumuluje do konštrukcií stavby. Odtiaľ sa potom teplo vyžaruje spätne do miestnosti.
Okrem zatienenia skiel je tak pri stavbe zimnej záhrady myslieť aj na jej pravidelné a účinné odvetrávanie, ktoré navyše zabráni aj zvyšovaniu vlhkosti vzduchu v interiéri. Zvýšená vlhkosť môže byť tak dôsledkom dostavby domu, ako aj pestovaním väčšieho množstva kvetín v jej interiéri.
Obývacia izba v zimnej záhrade alebo záhrada v dome
Zo zimnej záhrady je možné vytvoriť obývačku s jedinečnou náladou chránenú proti poveternostným vplyvom okolia, odkiaľ môžeme pozorovať krásy okolitej prírody takmer podobne ako by sme boli vonku. Užívať si ticho a pokoj prírody, pozorovať svetelné krásy dňa alebo zmeny ročného obdobia.
Taká obývačka spríjemní stretnutia rodiny a priateľov. V prvom príklade myslíme teraz na Vianoce strávené v úzkom kruhu rodiny alebo na príjemný rozhovor s priateľmi po grilovaní koncom leta za chladnejšieho dňa.
Inšpirujúce prostredie v zimnej záhrade
Kancelárie sa umiestňujú v domácnostiach najčastejšie do najtmavšieho kúta budovy, čo má zriedkavo inšpirujúci charakter. Pracovná izba vytvorená zo zimnej záhrady poskytuje ideálne miesto neporušiteľného rozmýšľania, sústredenia a práce. Najvýznamnejšia prednosť zimnej záhrady je, že sa dá vytvoriť ďaleko od centra domu. Tak sa dá každodenná práca vykonávať v tichu a nerušene.
Keď je človek počas práce vyčerpaný, stačí ak sa pozrie z papierov alebo od monitora na príťažlivé okolie zimnej záhrady a garantovane sa osvieži.
Zimná záhrada ako spálňa na romantické večery
Predstavte si, že ráno pri zobudení vás privítajú lúče práve vychádzajúceho slnka a v podvečer vašu izbu rozžiaria posledné farebné svetlá západu slnka. V noci pred spaním, z postele môžete mať zážitok z jasnej oblohy ozdobenej hviezdami.
Najintímnejšia izba domu vytvorená v zimnej záhrade...
Jedáleň v zimnej záhrade
Zimná záhrada sa výborne dá využiť ako jedáleň. V takej jedálni by bol nezabudnuteľným zážitkom každodenné stravovanie rodiny, usporiadané večere s priateľmi, vo dvojici strávené intímne večery, usporiadaná veľkolepá recepcia pre známych.
Večera „vo voľnej prírode“ ... v zime aj v lete
Kuchyňa v zimnej záhrade
Vo viacerých rodinách je práve kuchyňa tým hlavným miestom v dome. Stretávajú sa v nej rodinní príslušníci, aby sa po únavnom pracovnom dni a pri chutnom jedle mohli spoločne porozprávať o udalostiach uplynulého dňa. Robiť tieto činnosti, deň čo deň v exkluzívnej, stredomorskú náladu vyžarujúcej kuchyni je úplne iný pocit.
Reštaurácia v zimnej záhrade. Pozorovateľnou skutočnosťou je, že jedným z príťažlivých miest reštaurácií je práve záhradná miestnosť. Ľudia sa radi stravujú vo voľnej prírode avšak terasa a záhradná miestnosť sú silno viazané na vhodné ročné obdobie a preto klesne kapacita reštaurácií hlavne na jeseň a v zime. Ako je možné predísť tento problém? Pomocou zimnej záhrady vyrobenou našou firmou. Vašu reštauráciu rozšíri kapacitne takým spôsobom, že neodstránite celkom terasu a záhradnú miestnosť, ktoré sú obľúbené hlavne na jar a v lete. Novú „miestnosť“ sa dá v zime úplne zavrieť, vykúriť, vyrobiť z nej príjemnú miestnosť aj v tomto ročnom období. V lete pomocou otvorenia bočných stien alebo ich úplným odmontovaním je možné zimnú záhradu prevádzkovať ako tradičnú terasu alebo záhradnú miestnosť.
Plaváreň v zimnej záhrade
Našou firmou vytvorené kryty plavární sú úplne odlišné od všeobecne známych konštrukcií. Naše systémy boli vytvorené tak, aby sa dali využiť počas celého roka, ako všeobecné zimné záhrady. Kryt plavárne v tomto prípade nielenže chráni bazén od dažďa a od nečistôt, ale umožní ju využiť nezávisle od počasia po celý rok.
Kúpeľňa v zimnej záhrade
Kúpeľňa tvorí neoddeliteľnú časť domu, kde už nevnímame okolitý hluk sveta, nepôsobí na nás stres, kde je možné znova nabrať silu a zabudnúť na každodenné problémy. Telesná a duševná čistota, každodenný komfort je trvalou hodnotou čo vyžaduje vhodné prostredie. Pri zariaďovaní kúpeľne venujeme osobitnú pozornosť aj maličkostiam. Je to miesto, kde· človek môže relaxovať, prípadne sa osviežiť. Naozaj výnimočnú, vytúženú kúpeľňu dostaneme iba vtedy, keď si túto miestnosť vytvoríme v naozajstnej zimnej záhrade
Nebudete ľutovať investíciu do zimnej záhrady
Zimná záhrada č.1- Bratislava
So zimnou záhradou zhotovenou firmou Milan Magula - MIMA sme úplne spokojní. Zimná záhrada bola zrealizovaná v super kvalite a v dohodnutom termíne. Firma dodržala aj rozpočet na zhotovenie. Pracovníci, ktorí zhotovovali stavbu boli skromní, slušní, priateľský a odborníci v pravom zmysle slova.
Uvedenú firmu môžem zo svojich skúseností plne odporučiť, určite nebudete ľutovať investíciu - do zimnej záhrady, lebo určite dostanete, to čo vám firma sľúbila.
Zimná záhrada č.2- Lakšárska Nová Ves
"Bohužiaľ môj obľúbený domov sa nám zdal čoraz užším. Citovo som veľmi naviazaná na tento malý domček s veľkou záhradou a hľadala som také riešenie, aby zážitok z prírodného svetla a pohľadu na záhradu bol dostupný aj pri posedení v obývačke. V zime som mala problémy s vetraním – vlastne jeho nedostatkom. Totiž som citlivá na zimu, preto som zriedkavo vetrala, ale takto mi z okien stále stekala kondenzačná para – voda a vzduch bol stále dusný. Vďaka vetracím otvorom na zimnej záhrade sa problém výmeny vzduchu vyriešil a predsa nekúrim na ulicu. Medzi zimnou záhradou a obývačkou sme ponechali dvere, aby bola oddelená od ostatnej časti budovy, tým letnú horúčavu jednoducho vymknem z domu.
Zimná záhrada č.3 - Bratislava
Našou úlohou bolo zastavanie terasy pri rodinnom dome, ktorá mala oblúkovitý tvar. Slúžila by na prezimovanie rastlín. Z dôvodu maximálneho využitia miesta sme sa držali prosby objednávateľa, aby zimná záhrada bola pokračovaním línie budovy.
"Konštrukčné riešenie zimných záhrad od firmy Milan Magula - MIMA a ich jedinečný svet foriem si vyžiadali našu pozornosť. Vždy sme sa rozčulovali nad tým, že v prípade nepriaznivého počasia je terasa nepoužívateľná. Avšak stým sme nerátali, že navyše deti tým dostanú novú izbu – okrem letných mesiacov väčšinu dní sa zdržiavajú tu. Takto sa stala naša zimná záhrada svetom hračiek. Obzvlášť nás príjemne prekvapil profesionálny prístup montérov a ich pozornosť."
Zimná záhrada č.4 - Bratislava
Náš zákazník si kúpil rodinný dom, ku ktorému patril aj krytý bazén, čo sa na prvý pohľad zdalo byť veľmi atraktívne. Len po dlhodobom používaní vyšlo najavo, že kvôli polykarbonátovému zastrešeniu a slabému vetraniu v lete bolo v miestnosti teplo na nevydržanie, v zime zas od kondenzačnej pary sa nedalo vidieť von. Navyše pri časti, kde sa plaváreň napájala na dom, bola nedostatočne prevedená izolácia. "Keďže som musel vymeniť celú konštrukciu, pri výbere nového prestrešenia som dbal na dlhú životnosť, estetickosť a bohatý technický obsah nového riešenia. Odborníci firmy Milan Magula - MIMA ma presvedčili, že nová zimná záhrada bude nielen krajšia, ale aj neporovnateľne lepšia. Počas uplynulého obdobia sa nová konštrukcia osvedčila a navyše presklenná strecha je priehľadnejšia.